4. Projektowanie charakterystyki energetycznej


Koszty nośników energii zwiększają nam się z roku na rok. Szczególnie widzimy to przy energii nieodnawialnej – musimy mieć w końcu świadomość, że czerpiemy ze źródeł, których kiedyś (prędzej czy później) zabraknie. I choć teraz wydaje nam się to kwestią absurdalna, bo przecież teraz mamy tego pod dostatkiem, musimy mieć na uwadze, że gdy nasze zasoby wykorzystamy, nie możemy ich stworzyć na nowo. Chociażby dlatego energia ta jest trochę droższa, by nie rzec: bardziej elitarna.
W związku ze świadomością problematyki wytworzenia energii i zapewnienia potrzeb ludzkich, trzeba w naszych projektach uwzględnić kwesty energooszczędności. Coraz rygorystyczne staje się przez to prawo, wymagając na nas coraz to innych czynników. Przy budowie musimy pamiętać nie tylko o tym, jaki system ogrzewania zastosujemy, ale także o tym, o jaką zatroszczymy się izolację przegród budowlanych (bo skoro już naszą energię wytworzyliśmy, nie wytwarzajmy jej na marne) albo jaką wentylację posiadamy (bo jednak musimy mieć dostęp świeżego powietrza, ale ważne jest, jak nam to świeże powietrze przepływa).
Ustawa nakazuje nam stworzenie projektowanej charakterystyki energetycznej budynku – dzięki niej wiemy, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię. Poprzez „energię”, co chyba warto zaznaczyć, rozumiemy nie tylko ogrzewanie (czy ochładzanie), czy to powietrza, czy wody, ale także mamy na myśli oświetlenie. Charakterystyka jest również ważna dla naszego portfela, pozwala ona bowiem obliczyć koszty eksploatacji obiektu. A dane te są istotnym elementem, jeśli planujemy domowy budżet.
Ważna jest również analiza pomagająca nam wykorzystać źródła energii odnawialnych. Taka analiza nie tylko pokaże, jak energia odnawialna wpłynie na środowisko, ale także jak bardzo wygodne będzie dla nas finansowo (ile oszczędzimy energii – i pieniędzy). Wiąże się to z pewną inwestycją, bo różnicę dostrzeżemy po czasie (analizy zazwyczaj obejmują też szacowany czas zwrotu nakładów w stosunku do określonych systemów zasilania: gaz, węgiel czy drewno) – ale w dłuższej perspektywie może okazać się to dla nas bardzo atrakcyjną opcją.

Previous 43. Co nam daje prosta bryła w projekcie domu?
Next 56. Dodatkowe pomieszczenia w projekcie – co z nimi?

No Comment

Leave a reply