45. Grubość ścian określana w projektach domów


W naszym projekcie domu znajdziemy szereg potrzebnych informacji – to nie jest tylko rozplanowanie pomieszczeń i wskazanie lokatorom, gdzie znajdziemy kuchnię, a gdzie pojawi się łazienka (choć, nie ukrywajmy, jest to niewątpliwie element istotny – zwłaszcza pod względem czysto wizualnym i pod względem dobrego pierwszego wrażenia). W projektach domów tradycyjnych i nowoczesnych znajdziemy także metody, dzięki którymi dom może powstać – na uwagę zasługują zwłaszcza projekty domów energooszczędnych.
W budynku, który jest postawiony na postawie projektu domu tradycyjnego, często pojawiają się mostki termiczne – jest to określenie dla miejsc, w których ucieka energia. Jest to informacja szczególnie istotna przy tworzenia tzw. domów pasywnych – szczególną uwagę przywiązuje się tam do odpowiedniej izolacji całego budynku. W jaki sposób? Ściany zewnętrzne ocieplane są przez zwykły styropian czy wełnę mineralną, jednak nie unika się też innych materiałów termoizolacyjnych, takich jak pianka poliuretanowa. Istotna jest również grubość warstwy ocieplenia – tradycyjne, zwykłe domy mają ją na poziomie od 12cm do 14cm, natomiast izolacja termiczna w domach pasywnych może wzrosnąć nawet dwukrotnie (!): kształtuje się ona na poziomie od 20cm do 25cm.
Jeśli następuje konieczność docieplenia murów nośnych – zazwyczaj przy osłabionej warstwie wierzchniej i potrzebie przymocowania dodatkowej warstwy izolacyjnej do istniejącego już ocieplenia – jednym z rozwiązań jest zastosowanie uniwersalnego systemu kotew do mocowania płyt styropianowych. Mówiąc czysto technicznie: zanim przykleimy te płyty do podłoża, to kotwy montażowe (wcześniej zamontowane w ścianie) trzeba przykryć zaprawą klejowo-szpachlową, dzięki czemu tworzy się dodatkowe połączenie z naszym materiałem termoizolacyjnym. Kotwy są przeciwieństwem tradycyjnego mocowania przy pomocy łączników mechanicznych – a jednocześnie eliminują niebezpieczeństwo powstania wspomnianych mostków termicznych.
Ważne jest też, aby przy domach pasywnych izolacja cieplna zachowała odpowiednią ciągłość.

Previous Dom dobry w szczegółach
Next Zaprojektuj swój dom

No Comment

Leave a reply