39. Dachy skośne w projektach domów


Z łatwością możemy wskazać tereny, w których dachy skośne są nie tyle popularne, co wręcz – obowiązkowe. Na pewno kojarzą nam się one z terenami górskimi, które są narażone na częste opady śniegu lub deszczu. Dach spadzisty jest także rozwiązaniem dla tych osób, które ciągle muszą się z tymi opadami zmagać – zapewnia on zarówno łatwe i szybkie ich odprowadzenie, ale także mnogość rozwiązań, jeśli chodzi o geometrię i pokrycie materiałami. W związku z warunkami atmosferycznymi prawo wręcz zabrania stosowania dachów płaskich i wymusza stosowanie dachów skośnych.
Wadą dachu spadzistego z pewnością jest podatność na parcie i ssanie wiatru, co w dalszej kolejności może wpływać na uszkodzenia pokrycia bądź też zniszczenia konstrukcji całego domu.
To, jak taki dach będzie wyglądał, zależy od wielu czynników – począwszy od rodzaju użytego pokrycia, poprzez zwyczaje regionalne (tu nam może stanąć przed oczami urocza architektura zakopiańska), kształt rzutu budynku, na przeznaczeniu i planowaniu wykorzystania poddasza skończywszy. Nachylenie znów zależy głównie od dwóch czynników: warunków klimatycznych i szczelności samego pokrycia dachowego. Najczęściej konstrukcja dachów skośnych stworzona jest z drewna, rzadziej ze stali.
Inwestor – czyli osoba zakupująca projekt domu, a w dalszej mierze chcąca go zrealizować – nie ma bezpośredniego wpływu na to, jak taki dach będzie wyglądał, choć oczywiście może prosić o niektóre rozwiązania podczas adaptacji projektu. Inwestor dokonuje wybór pokrycia, zaś projektant wybiera konstrukcję i kształt dachu.
Jak wspominaliśmy – jeśli mamy do czynienia z dachem spadzistym, zazwyczaj wykorzystujemy konstrukcje drewniane (tzw. więźba). W związku z ilością typów tego rodzaju konstrukcji, projektant, biorąc pod uwagę kilka czynników, ma szeroki wybór i może dobrze i skutecznie dobrać typ do potrzeb naszego domu.

Previous 13. Adaptacja w trakcie budowy – czy to możliwe?
Next 99. Plan zagospodarowania przestrzennego a decyzja o warunkach zabudowy

No Comment

Leave a reply