69. Pomocy! Na jaki projekt domu się zdecydować?


Decydując się na budowę domu, może przerazić nas ogrom projektów domów, które mamy do wyboru. Wolimy projekt domu tradycyjnego, czy cenimy sobie projekty domów nowoczesnych? A może chcemy zdecydować się na projekt domu luksusowego? Bądź też jesteśmy osobami, które zwracają uwagę na środowisko (a jednocześnie – swój portfel) i wolą przyjrzeć się propozycjom projektów domów energooszczędnych? Przed przystąpieniem do poszukiwań, warto uzmysłowić sobie kilka istotnych faktów.
Przede wszystkim – na początku ustalmy, ile potrzebujemy pokoi i pomieszczeń, i na jaką wielkość chcemy się zdecydować. Ważna będzie także informacja, czy w przyszłości myślimy nad tym, żeby budynek rozbudować, czy może będzie to inwestycja jednoetapowa?
Następnie zastanówmy się nad liczbą pięter. Dom parterowy czy dom piętrowy – co będzie dla nas lepsze? Duże znaczenie ma tutaj wielkość działki, którą posiadamy, a także nasze własne preferencje dotyczące przestrzeni i architektury. Niektórzy wolą nowoczesne, przestronne rozwiązania; innym będą bliższe tradycyjne, bardziej przytulniejsze.
Nie tylko przed wyborem projektu, ale nawet przed wyborem działki warto zapoznać się z warunkami zabudowy – mogą one nas ograniczać pod względem maksymalnej powierzchni zabudowy, wysokości naszego domu, kąta nachylenia dachu, szerokości elewacji frontowej. Przyjrzyjmy się także warunkom gruntowo-wodnym – może okazać się, że ze względu na wysoki poziom wód, musimy zrezygnować z piwnicy, a w przypadku pochyłego terenu należałoby pomyśleć nad podpiwniczeniem (w miejscu niższym).
Zastanówmy się, jakie powinno być położenie naszego domu względem otaczającej nasz przestrzeni. Jakie widoki warte są podziwiania, a które unikania? Z której strony jest południe (tutaj powinien znaleźć się salon), a z której północ?
Weźmy pod uwagę zastosowane technologie. W technologii szkieletowej dom może powstać nawet w kilka miesięcy, tradycyjna konstrukcja murowana – minimum rok.
Oprócz kosztów, warto zastanowić się nad tym, czy dom spełnia nasze wymagania estetyczne? Decydując się na konkretny projekt, zakładamy, że spędzimy w domu jakąś część w naszym życiu – ważne jest więc, byśmy czuli się w nim dostatecznie komfortowo.

Previous 97. Urzędowa droga – kiedy w niej potrzebny jest projekt domu?
Next 32. …a może minimalizm jest w cenie?

No Comment

Leave a reply