79. Trendy przy wyborach projektów domów


Wszystko się zmienia – czas się zmienia, nasze poglądy się zmieniają, także trendy i ogólna moda się zmienia. Dotyczy to nie tylko słuchanej muzyki czy noszonych ubrań, ale także stylu architektury. Łatwo można to potwierdzić, porównując domy na przestrzeni wieków – w sumie nie tylko domy, ale jakiekolwiek powierzchnie użytkowe. Jak to wygląda z projektami domów? Jak wypada Polska na tle innych krajów?
Na początku lat dziewięćdziesiątych powstawało mnóstwo domów, których styl architektoniczny jest nawet dziwniejszych od domów budowanych obecnie. Powodem tego było „zachłyśnięcie” się zarówno wolnością, jak i posiadanymi pieniędzmi, które można było sensownie wydać.
Niestety, wtedy nie posiadaliśmy własnych, polskich i dobrych, wzorców do budowania budownictwa jednorodzinnego. Teraz się to zmienia – coraz bardziej cenimy to, że nasze domy są bardziej proporcjonalne, unikamy niepotrzebnych udziwnień, ważne są dla nas dobre materiały wykończeniowe.
Tradycyjne” wzornictwo możemy zauważyć na przykład w Finlandii, Norwegii, Grecji czy Hiszpanii – myśląc o krajach skandynawskich, widzimy parterowe, kolorowe budynki z czerwonymi stromymi dachami; o krajach południowych możemy powiedzieć, że w ich budownictwie królują pastelowe kolory i proste dachy.
Eksperci podają, że charakterystyczna dla Polski jest wysoka podaż projektów gotowych na rynku – decydujemy się częściej i chętniej na projekty gotowe aniżeli te zamawiane indywidualnie.
Na pewno nowoczesne technologie ułatwiają nam życie i codziennie funkcjonowanie w komforcie – zwracamy więc uwagę, by były one dostosowane do naszych potrzeb, a także podkreślały naszą osobowość. Dotyczy to zarówno wspomnianej funkcjonalności, jak i oczywiście rozwiązań estetycznych. Dom staje się częścią naszego wizerunku – często zdarza się, że Polacy bardzo emocjonalnie podchodzą do wyboru projektu domu. Powinien on być kompatybilny zarówno ze wspomnianą estetyką, jak i naszym stylem życia, a nawet poglądami.

Previous 3. Projekt zagospodarowania działki
Next 34. Dach spadzisty kontra dach płaski

No Comment

Leave a reply