7. Gotowy projekty domów nie mają racji bytu


Polskie prawo budowlane nie przewiduje czegoś takiego jak „projekt gotowy” – takie pojęcie nie występuje. „Projekt wielokrotnego zastosowania” pojawia się w rozporządzaniu Ministra Infrastruktury, ale to tylko i wyłącznie w kontekście warunków prawnych, które pozwalają na wykorzystywanie takiego projektu.
Są podstawowe wymogi, które muszą być spełnione, żeby budynek na postawie naszego projektu został stworzony – należy zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji, wytrzymałość ogniową, dostosować się do standardów dotyczących termoizolacji, wentylacji i szeregu innych, o których warto wiedzieć.
Dom, oczywiście, powinien być również stworzony zgodnie z uwarunkowaniami urbanistycznymi – musimy tutaj o ocenę poprosić fachowca. Dzięki niemu dowiemy się, jaka jest dopuszczalna wysokość naszego przyszłego domu, ile wynosi dozwolona powierzchnia zabudowy działki oraz na jakiej odległości od ulicy czy drogi możemy postawić budynek. Parametry te pozwolą nam określić, w jakim stopniu musimy zmodyfikować wybrany projekt domu.
Projekt budynku (architektoniczny – przede wszystkim, ale także ten budowlany oraz wykonawczy) może dotyczyć więc konkretnej lokalizacji, nie będzie się więc nadawał do wszystkich działek. Nie stanowi to jednak przeszkody absolutnie nie do przejścia – możemy bowiem zatrudnić architekta adaptacyjnego, który stworzy adaptację projektu domu do naszych potrzeb i, przede wszystkim, warunków, w których ma zostać zrealizowany.
Dlaczego mówimy, że projekt gotowy nie istnieje? To proste – nie jest możliwa sytuacja, gdy zakupujemy projekt domu, a następnie bezpośrednio przystępujemy do budowy. Etap adaptacji projektu jest równie istotny co jego zakup – ani jednego, ani drugiego elementu nie jesteśmy w stanie pominąć, jeśli zdecydowaliśmy się na inwestycję jaką jest stworzenie własnego domu.

Previous 33. Nowoczesność jest nudna?
Next Dom z poddaszem użytkowym tańszy od parterowego?

No Comment

Leave a reply